בין פרטי לפרוץ

בעולם, קיימות מאות אלפי מצלמות רשת (Webcam) שאינן מאובטחות וזמניות לכול. הבעלים של המצלמות יכולים להיות אנחנו עצמנו, המעסיקים שלנו או הרשויות. המצלמות מוצבות בבתים פרטיים, בתי עסק ומוסדות ציבוריים. המצלמות מחוברות לרשת האינטרנט והן מקנות לבעל המצלמה לגשת אליה מרחוק ולצפות בנעשה באותו מרחב בזמן אמת. זווית הצילום נבחרת על ידי המצלמה לעיתים, היא קבועה ולעיתים ניתן לשלוט בזווית מרחוק. כיום, ניתן לנצל את כוחם של מנועי החיפוש על מנת לאתר מצלמות רשת ציבוריות ופרטיות ברחבי העולם, שאינן מאובטחות כראוי, וניתן לצפות דרכן בנעשה ללא כל סיסמה או צורך בזיהוי.

מצלמות הרשת פותחות בפניכם מרחבים חדשים שלא היו זמינים לצילום קודם לכן. גם זוויות הצילום במרחבים אלה אינן שגרתיות והן יוצרות תחושה של מציצנות. השילוב של אופן השימוש במצלמה וזווית הצילום מעצים את חוסר הפרטיות ואת הניכור. אתם מביטים בפרט במערומיו, מבלי שהוא מודע לכך. כעת אתם מציצים על אותו אדם היושב אי שם במדינה אחרת. אתם נכנסים למרחב הפרטי שלו והוא אינו מודע לכך שאתם צופים בו. יתכן ובאותו הזמן צופים בו אנשים נוספים באמצעות אותה מצלמה. בזמן הצפייה אתם מנסים לגלות עליו פרטים, בוחנים כל תנועה וסורקים את המרחב שלו. מנסים להבין מי הוא ומה היעוד של המרחב המצולם. אתם בעמדת שליטה, המצולם אינו חש בכם ואיננו יודעים אם הוא כלל מודע להמצאותה של המצלמה.

רוב מצלמות הרשת אינן מאפשרות לשמוע את המתרחש במרחב, הן מעבירות מימד וויזואלי ללא קול. בעבודה זו בחרתי לחבר רעשים מחוץ למרחב הסגור. רעשים עירוניים של תנועה ואוכלוסיה עירונית אל מול האדם הבודד. רעשים אלו מעצימים עבורי את המתח בין הפרטי לציבורי ובין הפרט לניכור העירוני. בעבודה זו מוצגים חמישה קטעי ווידיאו שנלקחו ממצלמות רשת הממוקמות במדינות שונות. קטעי הוידיאו מציגים את האדם הבודד במרחבים השונים. חיפשתי אחר מצלמות המתמקדות באדם בודד גם אם סביבו מתקיימת התרחשות נוספת. המצלמה ממחישה תנועות קצובות החוזרות על עצמן. בקטעי הווידיאו כל אדם מביט במסך, בין אם במסך הטלפון הסלולארי, מסכים של מצלמות אבטחה או מסכי מחשב. גם אתם צופים כעת באותו אדם דרך מסך. המסך יוצר מרחק וניתוק מן המצולם. זווית הצילום היא חודרנית והחיבור בין כלל הקטעים יוצר שליטה ובקורתיות כלפי הנעשה במרחב. אך, אין לשכוח שגם אתם הצופים, נתונים תחת מעקב של זרים על ידי אותן מצלמות, ויתכן כי אף במרחב הפרטי שלכם.